INFO: +420 571 442 315 | ou@obeckaterinice.cz
Dnes je 21. prosince 2024 a svátek má Natálie 1°C | Zítra Šimon 0°C
CS EN DE
ZŠ a MŠ

Historie školství v obci

-

ZŠ a MŠ

Nadpis článku

Historie ZŠ

Počátky školství v Kateřinicích jsou spojeny s evangelickou církví. Kateřinické děti nejprve docházely do církevní školy v Pržně, později do Ratiboře. Teprve roku 1861 se začala stavět evangelická škola i v naší obci (zpočátku jako pobočka školy ratibořské). V roce 1883 byla zřízena dvoutřídní veřejná škola (kvůli nedostatku místa však stále fungovala pouze jako jednotřídní). Stavba nové školy byla po dlouhých peripetiích započata v září 1909 a necelý rok později, 29. sprna 1910, byla kolaudována a 17. září 1910 byla slavnostně otevřena. Žáci byli rozděleni do tří tříd.  Ve školním roce 1911/1912 bylo ve škole zapsáno 158 dětí, z nichž navštěvovalo školu 144. Na podzim se začaly vyvařovat pro chudé děti polévky.

Za 1. světové války se docházka dětí zhoršila. Děti dostaly volno na dobu sklizně řepy a brambor. Po celou dobu války vyučoval v Kateřinicích jen jeden učitel. Když v roce 1919 převzal školu řídící učitel Josef Hrubeš, byla škola ve velmi špatném stavu. V roce 1921-1922 prošla škola opravou. 28. listopadu 1922 došlo ve škole k tragické události. Byt učitele Černockého byl vyloupen a služka Emílie S. byla v lesíku nad školou nalezena mrtvá. Podle výsledku kriminalistického šetření nebylo cizí zavinění zjištěno, avšak mezi veřejností stejný názor nepřevládá. Od počátku dvacátých let se mnoho pozornosti věnovalo výchově k vlastenectví. K největším svátkům ve škole patřily oslavy narozenin prezidenta T. G. Masaryka  stejně jako oslavy svátku matek.

Od 1. listopadu 1937 byla při obecné škole zřízena lidová škola hospodářská. Všichni schopní žáci z dolního konce přešli na měšťanskou školu v Hoštálkové. Žáci, jejichž bydliště bylo vzdáleno od měšťanské školy více než 6 km a žáci s horšími školními výsledky, mohli ukončit vzdělání na obecné škole v Kateřinicích.

Řídící učitelé Jiří Opočenský, Václav Praxl a Josef Konečný, kteří působili ve škole v letech 1930-1945, jako účastníci protifašistického odboje byli zabiti nebo zemřeli v koncentračním táboře. Za druhé světové války bylo vyučování podřízeno okupantům. Vše, co připomínalo tradice československé státní samostatnosti či její představitele, bylo z učebnic vyškrtáno, začerněno nebo vystřiženo. Od počátku února 1945 se ve škole nevyučovalo, byla v ní umístěna poddůstojnická škola. Učitelé vyučovali v místním hostinci.

Po válce nechápala většina obyvatel význam vzdělání a učitele považovali za protivníka, který jim odebíral děti. Děti byly využívány jako pracovní síla v hospodářství. V roce 1948 se změnil název obecné školy na školu národní.  Po únoru 1948 bylo školství zcela podřízeno komunistické ideologii. Ve škole byla zřízena pionýrská organizace a učitelé se museli účastnit ideologických školení. 

V zimě 1952 budova školy vyhořela, proto se až do konce školního roku vyučovalo v provizorních podmínkách v bytech učitelek a v kostele. Stav budovy byl velmi špatný, dokonce se uvažovalo a asanaci budovy. Nouzové podlahy se škvírami a napuštěné odpadovým olejem byly plné nečistot a blech. Škola byla vytápěna pouze kamny. V době žní byla škola využívána jako sýpka k vysušení obilí. Tak vzniklo ideální prostředí pro hlodavce, kteří se sem stahovali. Ve škole nebyla tekoucí voda a splachovací záchody. Hygiena byla na velmi nízké úrovni. Většina pomůcek byla požárem zničena. V roce 1957 nastoupil do školy manželský pár Zdeněk a Helena Skýpalovi. Oba se ve škole vystřídali ve funkci ředitele. Velkým přínosem byl příchod nové školnice Emílie Pisklákové, která rovněž zastávala práci topiče, což nebylo tak jednoduché, neboť ústřední vytápění nebylo dobře provedené a muselo se přitápět v kamnech. Navíc byl nedostatek vhodného paliva. Díky zkušenostem paní Pisklákové bylo možné zavést teplé přesnídávky. V roce 1960 byl název školy změněn na Základní devítiletá škola pro 1. - 5. postupný ročník. V roce 1970 byla budova opravena. Změnou prošla rovněž školní zahrada a dvůr, který sloužil k relaxaci žáků o přestávkách. Postupně se také začalo zlepšovat postavení učitelů a vztah občanů ke vzdělání. V 60. letech byla škola vybavena nejmodernějším vybavením. Prostřednictvím pracovníků Zbrojovky byla vyvinuta bezdrátová žákovská sluchátková souprava, speciální pojízdný stolek umožňující  mobilitu technického vybavení. Na ploše za kulturním domem bylo započato s výstavbou školního hřiště, v přísálí kulturního domu byla zřízena školní jídelna. V polovině 70. let docházelo ve školství ke změnám. Postupně měly být rušeny všechny malé školy a podobný osud čekal i školu v Kateřinicích. Vzhledem k tomu, že došlo k úbytku dětí, byla škola nejprve změněna na trojtřídní a v roce 1976 na dvojtřídní. Díky tomu, že škola dosahovala dobrých výsledků, bylo upuštěno od likvidace. Škola byla využívána k realizaci nástupní praxe začínajících  učitelů. 

V letech 2000 - 2001 byla školní budova díky péči obecního úřadu podrobena náročné generální opravě.  

Budova školy

Budova školy v 70. letech

Na počátku roku 2002 byla škola sloučena s mateřskou školou a školní jídelnou do jednoho právního subjektu Základní škola a mateřská škola Kateřinice, okres Vsetín. Roku 2008 se podařilo vybudovat u školy dosud chybějící tělocvičnu, která slouží nejen dětem, ale i ostatním občanům.

Od roku 2022 době máme k dispozici novou přístavbu, ve které jsou umístěny čtyři moderně vybavené odborné učebny.

Nová přístavba ZŠ

Historie MŠ

Mateřská škola byla slavnostně otevřena 14. prosince 1967 přestříhnutím pásky předsedou Místního národního výboru v Kateřinicích Jaroslavem Valůškem.

Provoz byl zahájen 15. prosince 1967. Do mateřské školy nastoupilo šestnáct dětí. Počet dětí se od roku 1968 zvýšil na třicet.  Ředitelkou školy byla Ivana Zubíčková a učitelka Dana Vrajová, ta zde působila dva a půl roku. V září 1970 nastoupila na místo učitelky  Anna Buchtová po dobu sedmi let, která funkci ředitelky školy zastávala v době mateřské dovolené původní ředitelky.

Ve spolupráci s církevním sborem v Kateřinicích jsme navázali ve školním roku 1969/70 spolupráci s učitelkami z Holandska, Švýcarska a Německa. Dlouholetá spolupráce byla navázána ve školním roce 1972/73 a trvala až do roku 1990 se slovenskou mateřskou školou v Jakubanech. V roce 1995 na setkání v Praze byla navázána spolupráce s učitelkami církevních mateřských škol z německého Ambergu a později i ze Sulzbach, Rosenbergu. Od toho roku se konaly pravidelné roční pracovní setkání střídavě v Německu a Česku, kde si učitelky předávaly bohaté zkušenosti z výchovné práce. Mottem těchto setkání bylo „Přátelství bez hranic, později „Učitelé staví mosty“. Tato spolupráce trvala deset let.

V roce  1976 nastoupila na místo učitelky Květoslava Pilařová. Od září 1977 zde učila pouze jeden měsíc paní Věra Žambochová. V říjnu nastoupila na její místo Jaromíra Machalová, která od 1. 1. 1998 začala vykonávat funkci ředitelky.

K mateřské škole patří školní zahrada, která byla vybudována za potokem a prvním vybavením bylo pískoviště a houpačka. Postupně se obnovovala, aby zde děti měly více vyžití. V roce 2008 se podařilo panu starostovi Antonínu Mikšíkovi vyřídit dotaci na rekonstrukci zahrady.  Zahrada se proměnila v krásné dětské hřiště.

Od roku 2002 se mateřská škola spojila se základní školou a vytvořily právní subjekt. Ředitelkou se stala Mgr. Marcela Králíková, která byla ve funkci 6 let. O organizaci, výchovu a chod mateřské školy se stará vedoucí učitelka paní Machalová.  Postupně jsme se snažili o modernizaci zařízení a dle finančních možností vybavovali třídy novými hračkami, pomůckami, zřizovaly se hrací koutky, které vytvářejí atmosféru rodinného prostředí, pohody, bezpečí a jistoty. V srpnu 2011 šla do penze, pracovala zde 35 let.  Na místo učitelky nastoupila Kristýna Fusková, která je dodnes vedoucí učitelkou. Po dobu její mateřské dovolené ji zastupovala dva a půl roku učitelka Hana Fusková a Kateřina Zbranková, která zde pracuje také.

V roce 2008 nastoupila na místo ředitelky Mgr. Šárka Muchová, která je ve vedení dodnes. V roce 2012 začala díky zřizovateli rekonstrukce staré části mateřské školy a budování nového oddělení vše za provozu. Pro všechny to bylo náročné, ale výsledek stál za to. Poslední týden v srpnu 2012 pan starosta Ing. Vojtěch Zubíček, Ph.D. nové oddělení slavnostně otevřel. Oddělení je přizpůsobeno pro hendikepované děti, proto jsme mohli přijmout zdravotně postižené dítě.

Od září 2012  jsme dvoutřídní MŠ s celodenním provozem. Přijata byla paní učitelka  Šviráková.  Roku 2014 byla celá budova zateplena a rekonstruována. Rok 2015 byl významný pro naši zahradu. Stala se zahradou snů pro naše děti. Velký dík patří zřizovateli - obci Kateřinice.

Sledujte nás i na sociálních sítích