Dnes je 28. března 2024 a svátek má Soňa 10°C | Zítra Taťána 14°C

Členové sociálního výboru krajského zastupitelstva navštívili naši obec

1. června 2022 | Kateřinice

V pondělí 16. května zorganizoval Výbor sociální Zastupitelstva Zlínského kraje pro své členy a stálé hosty výjezd do obce Kateřinice.

Obec zaujala svým pojetím rodinné a seniorské politiky, kterou v prosinci loňského roku prezentoval její starosta Vojtěch Zubíček na videokonferenci Naše rodina - Rodinná a seniorská politika Zlínského kraje.

Setkání bylo zahájeno prohlídkou čerstvě otevřené přístavby kateřinické základní a mateřské školy, kde podporují inkluzi, moderní didaktické pomůcky, věnují se logopedii, digitální gramotnosti pro seniory a také matematickému vzdělávání dětí. Škola spolupracuje s Národním pedagogickým institutem.

„Vzdělávání je prioritou naší obce, navazujeme na to, na čem stavěli už naši předkové. V obci nejprve postavili školu, pak kostel a nakonec radnici. V tom pokračujeme,“ uvedl starosta Vojtěch Zubíček.

V obci působí 14 spolků a neziskovek, například Zvonky dobré zprávy, z.s., které mají i desítky koncertů ročně včetně zahraničních vystoupení, dále sbor Českobratrské církve evangelické, Klub seniorů, TJ Sokol, skauti a jiné.

Součástí návštěvy obce byla i prohlídka Domu Kateřinka, nájemního bydlení pro seniory a rodiny s dětmi, kde jsou v současné době ubytované rovněž dvě rodiny z Ukrajiny. Areál vznikl z brownfieldu – bývalého zemědělského areálu uprostřed obce. Objekt je nízkoenergetický, s tepelnými čerpadly, retenčními nádržemi na využití dešťové vody. Každý z 13 bytů má svou vlastní malou zahrádku, několik bytů má i vlastní předzahrádku. V části domu bude i veřejná knihovna. Samozřejmostí je bezbariérovost prostor.

„Osobní návštěva Kateřinic byla nejenom pro činnost výboru velkou inspirací pro další uvažování o rodinné a proseniorské politice, o podpoře mezigeneračních vazeb i o rozvoji území do budoucna. Opravdu klobouk dolů!“ řekla Alena Gajdůšková, předsedkyně sociálního výboru Zastupitelstva Zlínského kraje.

zdroj: web Zlínského kraje