Dnes je 28. dubna 2024 a svátek má Vlastislav 12°C | Zítra Robert 21°C

Článek o Domu Kateřinka

5. března 2024 | Kateřinice

na portálu StavbaWEB, což je platforma pro sdílení informací o stavebních produktech, architektonických objektech, architektonických a stavebních firmách

byl uveřejněn článek o Domu Kateřinka včetně několika fotogragií.

Dům Kateřinka                                                                                                                                                                    foto Radek Brunecký

Dům Kateřinka byl navržen a postaven v areálu bývalého zemědělského družstva ze sedmdesátých let, který je určen k doplnění veřejné vybavenosti obce Kateřinice, ležící nedaleko Vsetína.

Zadáním bylo navrhnout dům pro kateřinské seniory, kteří se ještě o sebe umí sami postarat, ale z různých důvodů už nechtějí bydlet ve svém původním domě (přenechání původního domu potomkům apod.). Současně vytvořit místo k potkávání se všech kateřinských důchodců a dalších sociálních skupin obyvatel obce.

Jednopodlažní dům je navržen na půdoryse obdélníka s vnitřním atriem, kde jsou jednotlivá křídla propojena loubím otevřeným do společného atria. Tento prostor je volným přepisem klášterního dvora, respektive zahrady, jako místa k pobytu, potkávání se a odpočinku v chráněném prostoru. Tři obytná křídla, krytá plochou střechou, obsahují celkem třináct bytů 2+kk s vlastními předzahrádkami.

Vstupní severovýchodní křídlo přiléhající k hlavní silnici mělo původně, kromě bytu správce (dnes je využíván uprchlou ukrajinskou rodinou) a technického zázemí, obsahovat společné prostory domu (společenská místnost, jídelna s malou kuchyní atd.). Po delším rozvažování a veřejné debatě, je zde nakonec umístěna knihovna, která bude místem potkávání se všech věkových i sociálních skupin obyvatel obce. Pohledově exponované vstupní křídlo je ukončeno sedlovou střechou, čímž odkazuje k místní tradiční formě stavění.

Konstrukce a technologie:

Stavba je zděná z keramických tvárnic s dřevěnými stropy. Pro vytápění a ohřev teplé vody jsou instalována tepelná čerpadla země vzduch a fotovoltaické články. Kvůli co nejefektivnějšímu jímání dešťové vody byl v průběhu výstavby opuštěn koncept zelených střech, a tak je veškerá voda z plochých střech jímána do podzemních nádrží a zpětně v objektu využívána pro splachování WC.

DŮM KATEŘINKA, KATEŘINICE

místo stavby: Kateřinice u Vsetína, CZ
klient: obec Kateřinice – Vojtěch Zubíček, starosta
autoři: knesl kynčl architekti / Jiří Knesl, Jakub Kynčl